تبلیغات
هیأت کاراته شهرستان مهدی شهر

هیأت کاراته شهرستان مهدی شهر
کاراته: هنر مبارزه با دست خالی 
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان راجع به مطالب و سایت هیأت کاراته شهرستان مهدی شهر چیست؟


صفحات جانبی
چگونه تنفس می ‏كنیم:

تنفس برای تمام موجودات زنده یك مسأله حیاتی است. انسان، حیوان،پرندگان، حشرات وحتی گیاهان برای انجام عمل تنفس به اكسیژن احتیاج‏ دارند. با این وجود موجودات مختلف بطور متفاوتی تنفس می‏كنند. بعضی ‏از طریق ششها وگروهی از طریق پوست تنفس می‏كند(مثل كرم خاكی)
آیا می‏دانید انسان چگونه تنفس می‏نماید و درهنگام عمل تنفس چه اتفاقاتی در بدن رخ می‏دهد؟

انسان هوا را ازطریق دهان یا بینی استنشاق می‏كند كه عمل دم گفته می‏شودو هوای استنشاق شده از طریق نای و نایژه به ششها می‏رسد،انسان دارای دو شش در قفسه سینه می‏باشد. ششها از بافت‏هایی تشكیل شده‏ اند كه از نظرشكل مانند كیسه‏ های نرم هستند. بعد از نایژه هوای دم به نایژكها و بعد به كیسه‏ های هوایی (كه درون ششها به تعداد زیاد وجود دارد) می‏رود.
با استنشاق هوا، كیسه‏ های هوایی از هوا پر شده و بزرگ می‏شوند و در موقع‏ خروج هوا این كیسه‏ ها جمع و منقبض می‏گردند. در اطراف كیسه‏ های هوایی‏ شبكه‏ای از مویرگهای خونی قرار دارد،در هنگام عمل دم هوایی كه دارای‏ مقدار زیادی اكسیژن است به داخل كیسه‏ های هوایی وارد می‏شود و درمجاورت مویرگها قرار می‏گیرد چون فشار اكسیژن كیسه‏ های هوایی بیشتر ازفشار اكسیژن خون وریدی است, تبادل اكسیژن صورت می‏گیرد تا فشاراكسیژن هر دو برابر شود. در نتیجه اكسیژن وارد خون وریدی گردیده و به‏ همین ترتیب نیروی دی اكسید كربن موجود در خون بر اثر اختلاف فشار به ‏داخل كیسه‏ های هوایی نفوذ می‏كند در نتیجه هوای بازدم خارج شده دارای‏ دی اكسید كربن بیشتری می‏باشد.
اكسیژن وارد شده به بدن توسط سیستم گردش خون در بدن جریان یافته و باعث سوختن مواد غذایی می‏شود.در طی فرآیند سوختن، دی اكسید كربن،آب و مواد دیگری تولید می‏شود كه به طرق مختلف از بدن دفع می‏شوند.در اثر این فرآیند، انرژی و حرارت در بدن تولید می‏شود كه برای انجام‏ کارهای مختلف روزانه مصرف می‏گردد.
در هنگام انجام كارهای بدنی و تمرین، بدن احتیاج به انرژی بیشتر و در نتیجه ‏به اكسیژن بیشتر دارد، به همین علت در موقع انجام تمرینات سخت بدنی ‏سرعت تنفس بیشتر می‏شود و به طور طبیعی یك نوزاد شصت بار در دقیقه،یك نوجوان پانزده ساله بیست بار در دقیقه و یك فرد بزرگسال شانزده تا هیجده بار در دقیقه تنفس می‏كند.

چرا احساس خستگی می ‏كنیم:

معمولاً بعد از انجام كارهای روزانه همه ما احساس خستگی می‏كنیم.
همچنین احساس خستگی پس از دویدن، شنا كردن و تمرین نمودن نیزایجاد می‏شود، آیا می‏دانید این احساس به چه علت ایجاد می‏شود؟
همانطور كه می‏دانید در هنگام هضم غذا، از اكسیداسیون و سوختن مواد غذایی (بخصوص كربوهیدراتها) قندهای ساده‏ای بنام گلوكز ایجاد می‏شودكه در صورت عدم مصرف فوری آنها به صورت گلیكوژن در كبد و عضلات‏ ذخیره می‏گردد. گلیكوژن منبع حرارت و انرژی برای انقباض عضلات است،در اثر اكسیداسیون گلیكوژن، اسید پیروویك تولید می‏شود. در هنگام انقباض‏ عضلات در صورتی كه مقدار زیادی اكسیژن لازم باشد، در اثر اكسیداسیون،اسید تبدیل به دی اكسید كربن و آب می‏شود در این تبدیل است كه انرژی‏ برای كار عضلات ایجاد می‏گردد.
اما در صورتیكه اكسیژن به قدر كافی در اختیار عضلات نباشد اسیدپیروویك تبدیل به اسید لاكتیك می‏شود، اسید لاكتیك تولید شده ظرفیت‏ كار عضلات را كاهش می‏دهد و برای عضلات همانند سم عمل می‏كند وسبب خستگی عضلات می‏گردد.
در هنگام تمرین شدید با اینكه اكسیژن زیادتری به بدن می‏رسد اما گاهی این‏ اكسیژن كافی نبوده و در نتیجه بعلت كاهش اكسیژن، اسید لاكتیك ایجادمی‏شود كه در عضله جمع گشته و وارد خون و مایع بین سلولی شده وسبب‏ خستگی بدن وحتی مغز می‏گردد.
اسید لاكتیك تولید شده مركز تنفس را تحریك می‏كند تا اكسیژن بیشتری در اثرتنفس به عضلات برسد، از این رو هنگام تمرینهای شدید ودویدن تنفس ‏شدیدتر می‏شود.
دانشمندان معتقدند كه خستگی فقط یك فرآیند شیمیایی نیست، بلكه یك‏ فرآیند بیولوژیكی نیز می‏باشد. خستگی مكانیسم دفاعی بدن است كه‏ توسط آن می‏توان فهمید كه بدن نیاز به استراحت دارد.
خواب یك راه مؤثر برای رفع خستگی است، این پدیده سلولهای آسیب دیده‏ بدن را بازسازی می‏كند ودر طی تنفس مقدار مناسبی اكسیژن وارد بدن‏ می‏شود كه اسید لاكتیك تولید شده مجدداً به گلیكوژن تبدیل می‏شود ومادوباره احساس تازگی وفعال بودن می‏كنیم، كمبود گلیكوژن را كه در اثرخستگی ایجاد می‏شود می‏توان توسط خوردن مقداری غذا جبران كرد وبه‏ همین علت است كه یك فرد خسته معمولاً احساس گرسنگی می‏كند.

تهیه وتنظیم:محمدرضا حامدی


.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ابزار هدایت به بالای صفحه